Offering you a complete choice of products which include stainless steel t patti and stainless steel tactile strip.
₹ 38 / Feet Get Latest Price
| Profile Size | 10x10 mm |
| Grade | 304 |
| Length | 8 Feet |
| Size | 10 ft |
| Finish | Polished |
| Thickness | 0.8 mm |
| Application | Interior, Ceiling, Wall Panel, Furniture |
| Material | SS |
| Color | Rose Gold |
| Design/Pattern | Plain |
| Shape | Flat |
Minimum order quantity: 1 Feet
Well we offer a wide range of architectural hardware fittings and interior decorative hardwares to bring style and functionality to any space.
We are here to help you discover your peculiarities and embrace your eccentricities. Find your unique hardware with GMC & dive into a new world of design & innovation in door hardware industry.
Modern yet potent to last for decades. GRIP offers a wide range of door hardware and furniture hardware fittings in various finishes to elevate your interior decor.
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Grade | SS 304 |
| Pattern Type | Linear |
| Thickness | 4 mm |
| Width | 35mm |
| Shape | Strip |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Grip Metal Craft provides high-quality tactile tile indicators made from stainless steel grades 304, designed to enhance safety and accessibility for visually impaired individuals.
Stainless steel 304 is well-suited for indoor and general outdoor applications due to its excellent corrosion resistance and durability.
These tactile indicators feature slip-resistant surfaces, available in various patterns to meet different safety and regulatory requirements. They are ideal for use in public transportation hubs, commercial buildings, sidewalks, and public facilities, ensuring visually impaired individuals can detect changes in the walking path and navigate safely.
Romesh G. Ravani (MD)
Grip Metal Craft
Vavdi, Survey No 19 Plot No 19, Near Perfect Tata Showroom
Rajkot - 360004, Gujarat, India